Sport dostane příští rok od státu šest miliard, přislíbil Sobotka

23.04.2016 18:04

Předseda vlády Bohuslav Sobotka s ministryní školství Kateřinou Valachovou potvrdili, že by sport mohl příští rok od státu dostat šest miliard korun. Letos sportovní prostředí získá z rozpočtu 3,7 miliardy.
 


 

Sobotka navštívil valnou hromadu České unie sportu (ČUS) jako první ministerský předseda v historii samostatné republiky a ocenil, jak se organizace (dřívější ČSTV) za poslední roky oddlužila. „Sport za sebou nemá lehké období,“ řekl Sobotka. „Financování sportu od státu se od roku 2007 dramaticky snížilo a je čas to napravit, a nejde jen o navýšení, ale i o stabilitu a dlouhodobé předvídatelné financování,“ řekl premiér.


Letos stát sportovce podpoří částkou 3,7 miliardy korun, ale příští rok by mohla narůst na šest miliard. „Jdeme s tím návrhem do rozpočtové debaty a jsem přesvědčen, že tohoto cíle dosáhneme,“ řekl Sobotka delegátům v Nymburku. „Jde i o to, aby se těch šest miliard promítlo do střednědobého rozpočtového výhledu.“


Valachová je také přesvědčena, že šest miliard by sport mohl v roce 2017 získat. Podle ní má návrh podporu rovněž ministra financí Andreje Babiše. „Jsme ve shodě a jako ministryně školství budu šesti miliardám na stopě a domnívám se, že sportovci a sportovkyně se nemusí obávat a šest miliard mohou očekávat,“ ujistila a řekla, že prostředky navíc chce vláda směřovat na podporu dětí a mládeže.


Unie stojí o vlastní ministerstvo, Valachová je opatrná


V pátek sněmovna schválila novelu o podpoře sportu, jež by měla zajistit spravedlivější rozdělování státních dotací mezi sportovní organizace. Jediným bodem, který o tři hlasy neprošel, bylo usnesení, v němž by se vyslovili pro zřízení samostatného ministerstva sportu.


Předseda ČUS Miroslav Jansta a podle jeho slov i celé sportovní prostředí o vlastní ministerstvo hodně stojí, aby sport získal ještě lepší postavení. „Ministerstvo bereme jako potřebné, protože sportovní úsek na ministerstvu školství vnímáme jako nedostatečný, jako ocásek na konci. Žádný ministr nebyl odvolán, protože neplnil povinnosti v rámci sportu. Nikoho to nezajímalo,“ řekl Jansta a vysvětloval, proč sport vlastní ministerstvo potřebuje: „Chybí adekvátní částka, metodika, výzkum a věda či zahraniční postavení. Chceme, aby veřejnost věděla, kdo za sport odpovídá. Jde nám o autoritu sportu a jeho důstojné postavení.“


Valachová si myslí, že co se týče vzniku ministerstva sportu, je třeba pořádně připravit projekt. „Jsem v tom opatrnější, proto jsem tolik nehorovala, aby se přijímala v Poslanecké sněmovně speciální usnesení,“ uvedla.


ČUS se od roku 2007 dostala z hluboké ztráty, která činila 39 milionů korun, do zisku přes jedenáct milionů korun. Aktuálně sdružuje 74 národních sportovních svazů, 8240 sportovních klubů a tělovýchovných jednot, a tím i 1,2 milionu sportovců.


zdroj: ČTK/ČT24