Rozhovor s M. Janstou, předsedou ČUS: Od nové vlády chci tři miliardy navíc

03.02.2014 14:39

3.2.2014  Hospodářské noviny  Strana 3  Téma
Luboš Kreč, Luděk Mádl

Miroslav Jansta, předseda České unie sportu
Rozhovor

Ačkoli za pár dní začne zimní olympiáda v Soči, mocní lidé českého sportu žili v posledních týdnech jinými starostmi. Především tím, kdo se stane ministerským náměstkem pro sport. Nakonec jím bude exposlanec ČSSD Petr Hulinský. Předseda České unie sportu, vlivný sociálnědemokratický advokát Miroslav Jansta, proti němu sice lobboval, jako svůj hlavní úkol ale vidí něco jiného. Novou vládní garnituru chce přesvědčit, že má sportu dávat víc peněz. A ne málo – až tři miliardy ročně.

* HN: Pojedete na olympiádu?

Pojedu. Ale nejsem zastáncem velkých návštěv, dřív jsem dvakrát odmítl tam jet. Ne kvůli těm sportovcům, ale že bych tam byl jeden z těch bafuňářů, kteří tam budou pobíhat s pupkama.

* HN: A bafuňářů tam zase míří dost.

Bafuňáři k tomu patří. Jsou bafuňáři, kteří se o to musí starat, musí tam jednat, mají vybudované vztahy. Bez nich to nejde, oni olympiádu vytvářejí. To vždycky bude. Jde o to, aby se nedělo, že tam za peníze sportovců jede víc bafuňářů než sportovců.

* HN: Ozývají se vám lidé z byznysu či politiky, abyste je do Soči dostal?

No jasně. Hodně. Mám ale takový štít – šéfa olympijského výboru Jiřího Kejvala. Odkazuji na něj. On je šéf, nese odpovědnost, nechci nic rozhodovat za jeho zády.

* HN: Převažují byznysmeni, či politici?

Politici kupodivu ani ne. Většina politiků, s nimiž se bavím, totiž nemá čas do Soči jet. Vzhledem k tomu, že vláda vzniká po třech měsících, mají jiné starosti.

* HN: A co politici, kteří končí?

Taky ani ne.

* HN: Ani exministr Jan Fischer?

Ten ale výrazně pomohl sportu. Je jediný, s nímž jsem o Soči mluvil – já a pan Kejval. Díky němu jde historicky nejvíc peněz od státu do sportu, loni to bylo tři miliardy a čtyři sta milionů. Byla to taková naše nabídka za to, co pro nás udělal. On je jediný politik, co do Soči jede, na moji přímou nabídku. Sportu nemusel pomoct, ale udělal to. Jsou politici, kteří chtějí, ale nic neudělají, jen se vyfotí a rozdají pár rozhovorů. A pak jsou ti, kteří řeknou ano a začnou reálně pomáhat, aniž by za to něco chtěli. On s tím nepočítal, že do Soči pojede.

* HN: Největší politikum teď není Soči, ale nový náměstek ministra školství pro sport.

Sportovci do toho nemají zasahovat, jen mají říct, zda ten kandidát je pro sport dobrý, nebo špatný. Co se Petra Hulinského týče, může se o něm říct ledacos, ale nedá se mu upřít, že pro sport udělal hodně.

* HN: Co přesně?

Vybudoval taekwondo.

* HN: To myslíte vážně?

Není to sport jako volejbal, ale je to prostě nějaký sport.

* HN: A také je dost úzce spjatý s érou primátora Pavla Béma, byl podezřelý, že tuneloval nadaci…

Já měl možnost vidět policejní protokoly a v těch nic takového nebylo. Když policie řekla, že peníze netahal, tak přece nemůže někdo říkat, že je tahal. Je sice poměrně složité, co všechno se o něm píše nebo co se o něm vytváří, ale jako představitel sportu na něj nemůžu říct křivé slovo. To je třeba rozlišovat. Ve sportu, který má rád, což je taekwondo, rozhodně něco udělal. Je ale legitimní, pokud vy ho kritizujete za politiku. Já se do toho ale nechci pouštět. Je to dobrý kandidát na náměstka pro sport,stejně jako byl dobrým kandidátem i Antonín Lébl. Ve volejbalovém svazu, který před několika lety řídil, toho udělal hodně, jako jeden z mála se nebál vymezovat vůči bývalému šéfovi Sazky Aleši Hušákovi. Překvapuje mě třeba postoj u sokolů, kteří za Hušáka mlčeli, a teď se v rámci obchodního sporu vyjadřují proti Léblovi. Zdeněk Haník, současný šéf volejbalu, by měl také mlčet a vyřešit s panem Léblem svůj spor sám, ne aby mu pomáhal olympijský výbor.

* HN: A jste rád, že bude náměstkem Petr Hulinský? dobře se znáte.

Znám ho, nikdy jsme spolu ale nefunkcionařili. Jen jsem chtěl říct, že nám sportovcům nepřísluší se motat do politiky, máme říct, zda to je dobrý kandidát, ale to je vše.

* HN: Cožpak vy nechodíte za politiky? Znáte jich opravdu hodně.

To je legitimní, to víte, že jsem s nimi mluvil. Jestliže předseda ČSSD nominoval Petra Hulinského, jako člen strany proti němu nebudu vystupovat. Ale byl jsem připraven akceptovat i další jména. Jestliže ale sokolové a volejbalový svaz začnou dávat různá prohlášení proti panu Léblovi, přijde mně to směšné. Oni zasáhli do politiky, začali kádrovat.

* HN: O co je to horší, než co děláte vy, když za těmi politiky také chodíte, jen to není vidět?

Jenže já to dělám za sebe, nikoho konkrétního neprosazuji, oni do toho ale zatáhli celý sport.

* HN: Ten je v tom z principu.

Dobře, oni by ale museli říct, že to je stanovisko sportovních orgánů, které se projednalo. To je podstata problému. Vtáhli do toho členskou základnu, bez jejího vědomí.

* HN: Proti Léblovi, kterého vy byste asi raději, se ale ohradil i šéf olympijského výboru Jiří Kejval. Mluvil o tom s vámi?

On mně předtím volal, já mu řekl, co si o tom myslím. Říkal, že o tom komunikoval i s premiérem, tak jsem mu do toho nezasahoval.

* HN: Jmen, jež v souvislosti s postem náměstka padala, bylo ale víc.

Jeden čas byl kandidátem pana Kejvala Miroslav Vosyka (ředitel odboru ministerstva školství – pozn. red.) a Miroslav Černošek prosazoval pana Haníka. Když jsem to slyšel, tak jsem ještě říkal ministrovi, že na úřadě je i sociální demokrat Josef Pavelka, který je velmi pracovitý. To je jediné jméno, které kdy padlo z mých úst.

* HN: Kde se v tom vzal najednou Miroslav Černošek, majitel marketingové agentury Česká sportovní?

Miroslav Černošek je lobbista, který se stejně jako dříve snaží ovlivňovat dění. Ale takoví lobbisté, lidé z byznysu, by neměli o ničem rozhodovat, to mají dělat předsedové svazů. A také za to ponesou odpovědnost.

* HN: To zní krásně, jenže i vy přece velmi dobře znáte politické zákulisí a umíte se v něm pohybovat.

Vím, jak to funguje. A proto chci, aby se to změnilo.

* HN: A co dělá takový Miroslav Černošek jiného než vy? Lobbuje…

Rozdíl mezi námi je v tom, že já za něco nesu odpovědnost. Jsem zvolen, kontrolován a sháním peníze pro všechny sportovce. Abychom se ale nezasekli na Černoškovi, kterého respektuji a uznávám. Umí se pohybovat v systému, ví, jak to tady fungovalo, využívá toho. Udělám ale všechno pro to, aby to už nešlo. Není to můj boj s Černoškem. Máme šanci to tady změnit, protože přichází nová garnitura.

* HN: Takže teď vás čeká skutečná ofenziva, musíte politiky během pár měsíců přesvědčit, že mají změnit toky peněz do sportu?

Je to tak, pak to usne a bude pozdě. Nový premiér má sport rád, chce pomoct, on tomu nebude bránit. Andrej Babiš to samé. Chceme tam nalít tři miliardy navíc, vidím je v kurzovém sázení, v loteriích a v nelegálních sázkách. Dvě miliardy z toho by měly jít do škol na trenéry, na hřiště, do klubů, na provázanost škol se sportovními kluby a jednotami. Aby se sport stal součástí výchovy ke zdravému životnímu stylu.

* HN: To budete víc než ministra školství asi potřebovat Andreje Babiše.

Už na podzim jsme se o tom bavili.

* HN: Zatím si sportovci vždy stěžovali, že peněz je málo, teď poprvé od nich zaznívá, že peníze k nim neproudí moc transparentně.

Peněz je stále málo, ale potíž je i to, aby byly transparentně rozděleny. Problém jsou hlavně investice. Ročně to je 600 až 900 milionů, které jsou rozdělovány bez jasného systému. Není jasné, kdo to odsouhlasil a proč. Ministerstvo školství už ale plánuje zřídit novou komisi pro sport, kde by své zástupce měly největší svazy, koaliční partneři. Ta bude hodnotit, jak se ty peníze vynaložily, zda šly správným směrem.

* HN: Kolik peněz ze státního tedy do sportu letos půjde?

Jsou schválené necelé tři miliardy.

* HN: Nemůžeme se zbavit dojmu, že v celé hysterii kolem náměstka pro sport šlo o to, kdo tam bude mít kamaráda, který pak nastaví kanály.

Bojují ti, co myslí, že to tak bude. Ale já nebojoval, protože věřím, že to tak nebude. Všimli jste si, že já bych někde bojoval? Já mluvil s ministrem na podzim, řekl mu svůj názor a věřím, že se to změní.

* HN: Je zvláštní tohle poslouchat od člověka, který je vlivným advokátem a jehož basketbalový klub sponzoruje polostátní koncern ČeZ.

Dobře, tak jste narazili na polostátní firmu. Má u nás reklamu, dává nám deset a tři miliony podle umístění, což je asi 15 procent našeho rozpočtu. Hrajeme 80 zápasů ve všech státech Evropy, ve všech televizích v Evropě je vidět logo ČEZ. Poláci, s nimiž hodně komunikujeme, mají jako sponzora polský koncern typu ČEZ. Oni si myslí, že dostáváme tak čtyři miliony eur, oni dostávají dva miliony eur. Je to špatně pro tu firmu, když má takovou reklamu?

* HN: Těch deset milionů není málo.

Jasně, ale ty týmy musí nabídnout produkt. My ho nabízíme. Stejně jako Miroslav Černošek nabízí produkt, ten sport zviditelňuje. Uváděl to i pan prezident, že minimálně 70 procent pozitivních informací o Česku v cizině je přes sport.

***

Bafuňáři k olympiádě patří. Musí se o to starat, musí tam jednat, mají vybudované vztahy. Bez nich to nejde, oni olympiádu vytvářejí.

Miroslav Jansta (51) Politika Patří k nejvlivnějším sociálním demokratům, pohybuje se ale hlavně ve stranickém zákulisí. Je členem nymburské ČSSD. Má blízko ke křídlu Michala Haška, ten u něj v advokátní kanceláři dělal dokonce koncipienta. Velmi dobré kontakty má i v dalších stranách – nadstandardní třeba s lidmi z ODS. V roce 1989 se díky kooptaci stal poslancem Federálního shromáždění za KSČ, v parlamentu byl do roku 1992. Basketbal Basketbal sám dlouho hrál závodně, je spolumajitelem nejúspěšnějšího českého klubu ČEZ Basketball Nymburk. Vedle toho, že vede Českou unii sportu, šéfuje i basketbalovému svazu. Sportovní funkcionář Na jaře 2012 se stal předsedou Českého svazu tělesné výchovy, který se loni přeměnil na Českou unii sportu. Následně podal několik trestních oznámení na bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka.


Čtěte také:

Jansta: Pelta hledá klub pro Strahov. Ale Spartu nevlastní